Zobacz wszytkie serwisy JOE.pl
blogiblog4u.pl blogiblogasek.pl katalog stronwjo.pl avataryavatary.ork.pl czcionkiczcionki.joe.pl aliasydai.pl, ork.pl, j6.pl tapety tapety.joe.pl obrazkiobrazki na NK
Online: ---
Indeks glikemiczny czyli... nie karmimy oponki wokół brzucha!

Nie odmawiam sobie przyjemności - pomimo oponki

:: nieodmawiamsobie ::

Indeks glikemiczny czyli... nie karmimy oponki wokół brzucha!

Dzisiaj kilka słów o kolejnym z ważnych odkryć dietetycznych - indeksie glikemicznym. Indeks ten określa, z grubsza rzecz ujmując, wpływ danej potrawy na poziom glukozy we krwi.

Ważnym dla tego, aby nie odkładała nam się tkanka tłuszczowa jest abyśmy komponowali jedzenie z produktów o niskim indeksie glikemicznym. Dlaczego? Znalazłam najpierw bardzo uogólnioną odpowiedź - to dla tych, którym nie bardzo chce się czytać moich wywodów ;). Produkty o wysokim indeksie glikemicznym są szybko trawione i wchłaniane w naszym przewodzie pokarmowym. Nasz organizm wówczas wydziela gwałtownie insulinę co wpływa na gwałtowne zmniejszenie poziomu glukozy we krwi, co powoduje zwiększony wyrzut glukagonu i zwiększenie łaknienia - czyli... szybko przeleciało a nie nasyciło! ;)

Mnie takie wyjaśnienie nie wystarcza - więcej tu pytań niż odpowiedzi, prawda? Nie na analityczny umysł, jakim jestem. Szukałam dalej... Oto do czego doszłam.

Zjadamy produkt o wysokim indeksie glikemicznym. Tuż po jego zjedzeniu gwałtownie rośnie nam poziom glukozy we krwi. To pobudza nasz organizm do wydzielania insuliny - równie gwałtownego i w za dużych ilościach. Tak nagły wzrost poziomu insuliny to bodziec do magazynowania składników energetycznych przez tkanki wrażliwe na insulinę - a taką jest... no nie zgadniecie ;) Tkanka tłuszczowa! Ale, ale... to nie koniec!

No to cóż - to co spożyliśmy się zmagazynowało, stężenie glukozy we krwi równie gwałtownie jak się podwyższyło - teraz uległo obniżeniu. Co więcej - ponieważ insuliny było za dużo to teraz... glukozy jest mało, bardzo mało... mniej niż byśmy byli na czczo! To stymuluje nasz organizm do wydzielania hormonów o przeciwnym działaniu, które mają za zadanie przywrócić prawidłowe stężenie glukozy we krwi i tak - robimy się głodni, jemy i błędne koło zamknięte... a oponka rośnie! ;)

Inaczej jest w przypadku produktów o niskim indeksie glikemicznym. One nie doprowadzają do gwałtownych skoków poziomu glukozy a za nią - insuliny. Trzustka spokojnie, powoli, wydziela odpowiednią ilość insuliny a ta powoduje powolne, stopniowe wchłanianie glukozy a organizm nie jest stymulowany do tworzenia zapasów. Dłużej nam utrzymuje się też uczucie sytości i nie jesteśmy narażeni na wspomaganie ewentualnego rozwoju cukrzycy, czyli generalnie - dieta oparta o produkty o niskim indeksie glikemicznym jest po prostu zdrowa!

Tyle teorii - teraz praktyka. Jakie produkty mają niski indeks glikemiczny? Ot, dla przykłady - z moich ulubionych to: jaja, herbata, ryby, przyprawy, fasolka szparagowa, grzyby, kalafior, borówki, jabłka, brzoskwinie, pomidory i wiele innych.

Natomiast produkty, których raczej należy unikać ze względu na wysoki indeks glikemiczny to m.in. też moje ulubione :( :spaghetti, dojrzałe banany, ryż, marchew gotowana (surowa ma na szczęście niski indeks glikemiczny - mniam!), chipsy, ziemniaki gotowane.

No dobra to... skoro i ryż i makaron i kasza gryczana (tak, tak - ona też co mnie zdziwiło) mają wysoki indeks glikemczny to z czym jeść duszone czy pieczone mięsko? Jakieś propozycje? No nic - spróbuję poszukać i powrzucać w tym tygodniu na facebooka jakieś porzepisy o - nazwijmy to - nie za wysokim indeksie glikemicznym ;).


Głosuj (0)
Potrzydziestka 21:22:05 20/09/2015 [Powrót] Komentuj|| Najlepsze Blogi ||
Interesujący blog o odchudzaniu, pisany ze znajomością rzeczy. Naszym zdaniem blog nieodmawiamsobie.blog4u.pl zasługuje na szersze zainteresowanie, dlatego zachęcamy do zarejestrowania go w topliście Najlepsze Blogi pod adresem:
najlepsze.blogi.pq.pl
Najlepsze Blogi to najpopularniejszy w polskim internecie darmowy ranking blogów, odwiedzany codziennie przez wiele osób. Dodając bloga do rankingu można go spopularyzować i zyskać nowych czytelników. Zapraszamy!
brak www || data: 13:42:37 25/09/2015
89-79-108-127.dynamic.chello.pl || IP: 89.79.108.127